صفحه اصلي > اخبار  دبیرخانه شورای هماهنگی فعالیت های قرآن و عترت دانشگاه های کشور
چهارشنبه ٠١ ارديبهشت ١٤٠٠


ارتباط

اخبار > برگزاری هفتاد و دومین جلسه شورای هماهنگی فعالیت های قرآن و عترت دستگاه های دانشگاهی کشور
 


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری هفتاد و دومین جلسه شورای هماهنگی فعالیت های قرآن و عترت دستگاه های دانشگاهی کشور

 

به گزارش خبرنگار ماوا؛ هفتاد و دومین نشست شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآن و عترت دانشگاه‌ها، با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حمید محمدی، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی و حجت‌الاسلام محمدمهدی صالحی، معاون فرهنگی - سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و دبير شورا و دیگر اعضای شورا برگزار شد.

حجت‌الاسلام محمدمهدی صالحی با اشاره به ایام پیاده‌روی اربعین اشاره کرد و گفت: بر اساس آمار اولیه‌ای که به دست آمده است حداقل چند صد هزار نفر از دانشجویان در این‌ مراسم حضور یافته‌اند و حتی آمار ۵۰۰ هزار نفری نیز دریافت شده است اما برای دریافت آمار دقیق‌تر باید بیشتر صبر کرد.

وی به استقبال خوب اعضای هیئت علمی و اساتید دانشگاه‌ها از پیاده‌روی اربعین نیز اشاره کرد و افزود: حضور اساتید دانشگاه‌ها در این مراسم نیز پر رنگ بوده است؛ این فرصت بی‌نظیری است که امیدوار هستیم بتوانیم از آن بهره‌برداری کنیم.

معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در ادامه به میزان حضور دانشجویان در جشنواره‌های قرآنی دانشگاه‌ها نیز اشاره و اظهار کرد: امسال در مسابقات قرآن بخش دانشگاهی حدود ۲۶۰ هزار دانشجو حضور داشته‌اند که در مقایسه با سال قبل ۳۰ هزار نفر افزایش مشارکت کننده داشته‌ایم. این افزایش با وجود کاهش تعداد دانشجویان در سال جدید بوده است.


صالحی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به بخش دانشگاهی نمایشگاه بین‌المللی قرآن نیز اشاره کرد و گفت: ارزیابی ما این است که قسمت دانشگاهی نسبت به دوره‌های قبل تقریباً جزو منظم‌ترین دوره‌های برگزاری بوده و دلایل عمده‌ای در رسیدن به این موفقیت نقش داشته است که یکی از آنها همدلی بین اعضا و در ادامه ورود جدی رئیس دانشگاه فرهنگيان بوده است.

تصويب تشكيل دبيرخانه و آرشيو مستمر آثار توليدي دانشجويان در حوزه قرآن و عترت با محوريت دانشگاه آزاد اسلامي

در ادامه اولین دستور این جلسه که به بررسی میزبانی دانشگاه فرهنگیان از بخش دانشگاهی نمایشگاه بین‌المللی قرآن اختصاص یافته بود، مطرح شد. در این بخش در ابتدا کامران میرمعینی، مدیرکل فرهنگی دانشگاه فرهنگیان به بیان اقدامات صورت گرفته برای میزبانی مطلوب از بخش دانشگاهی نمایشگاه قرآن پرداخت و گفت: میزبانی از نمایشگاه قرآن دومین رویداد بزرگ قرآنی ما بوده و تلاش شد تا زمینه‌ای فراهم شود تا دانشگاه‌ها فعالیت‌های خود را به خوبی ارائه دهند که خوشبختانه نمود بسیار خاصی یافت.

وی به گره زدن جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان به نمایشگاه قرآن اشاره و اظهار کرد: باید تلاش کنیم تا بخش دانشگاهی بیش از هر زمان دیگری دانشجومحور برگزار شود. موضوع دیگر تعامل با معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد به عنوان نهاد متولی نمایشگاه قرآن است. باید این تعامل در حدی باشد که بتوانیم فضای بهتری را در سال‌های آتی داشته باشیم.

در ادامه این نیز یکی از مدیران فرهنگی دانشگاه فرهنگیان به بیان جزئیات بیشتری از بخش دانشگاهی نمایشگاه قرآن پرداخت. حضور ۴۰ چهره ملی در بخش دانشگاهی و برگزاری بیش از ۴۰ نشست و به اضافه سه نشست ویژه تخصصی از جمله برنامه‌های اجرا شده در بخش دانشگاهی معرفی شد.

در بخشی دیگری از این نشست حجت‌الاسلام والمسلمین حمید محمدی، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی در سخنانی با اشاره به اینکه میزبانی بخش دانشگاهی نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در دوره‌ای که پشت سر گذاشته شد، کار قابل قبول و منظمی بود و از این جهت جای قدردانی دارد، گفت: برگزاری این بخش در دوره قبل می‌تواند الگو قرار بگیرد اما با این رویکرد که به فکر ارتقاء بیشتر باشند.

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با تأکید بر اینکه بخش دانشگاهی در دوره اخیر در نامناسب‌ترین جای ممکن بوده است، تصریح کرد: این در صورتی است که پیشانی نمایشگاه قرآن کریم بخش دانشگاهی بوده و در کنار آن بخش حوزوی حضور دارد، بنابراین به اعتقاد من نگاهی که در این زمینه بوده و باعث چنین تصمیمی شده است باید اصلاح شود.

در ادامه نیز برخی از اعضا به بیان پیشنهادات خود در این زمینه پرداختند که مهم‌ترین آنها، آغاز به موقع فعالیت‌های اولیه بخش دانشگاهی، حضور نماینده‌ای از وزارت ارشاد در جلسات شورای هماهنگی به خصوص در زمانی که بحث نمایشگاه مطرح می‌شود، توجه ویژه به بخش پژوهشی، توجه به حضور پررنگ اساتید و دانشجویان و موارد دیگر بود.

در پایان دكتر طالب تاش رئیس پژوهشکده قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی از آمادگی دانشگاه آزاد برای نگهداری از آثار هنری این جشنواره برای عرضه در نمایشگاه قرآن سال آینده خبر داد و گفت: این موضوع به این شرح صورت خواهد گرفت که دانشگاه‌ها به صورت مکتوب مجوز نگهداری و نمایش را به ما بدهند.

 

ارائه گزارش دانشگاه آزاد اسلامی در مورد برگزاری سی و چهارمین دوره جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان

در این بخش ابتدا عبدالمجید طالب‌تاش،‌ رئیس پژوهشکده قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی به بیان آخرین اقدامات صورت گرفته برای برگزاری مطلوب این دوره پرداخت و گفت: شهر شیراز به عنوان میزبان این دوره از مسابقات معرفی شده است که این میزبانی به خاطر شرایط فرهنگی و مذهبی‌ای که دارد بوده است. این شهر از زیرساخت‌های خوبی نیز برخوردار است.

طالب‌تاش با بیان اینکه این دوره از جشنواره طی روزهای دوازدهم تا چهاردهم آذرماه برگزار می‌شود،‌ بیان کرد: بر روی زمان برگزاری مراسم‌ها جهت حضور مدیران دستگاه‌ها نیز فکر شده و همچنین برای حضور وزرای دستگاه‌های دانشگاهی برنامه سخنرانی در نظر گرفته شده است. تلاش خواهیم کرد تا محفل بسیار باشکوهی را در حرم شاهچراغ(ع) و با جمعیت زیادی برگزار کنیم، علاوه بر این تلاش خواهیم کرد تا اختتامیه جشنواره نیز در این حرم نورانی برگزار شود. ما عزم خود را برای اجرای این اقدامات با بهترین کیفیت جزم کرده‌ایم، مطمئناً این امر محقق نمی‌شود مگر اینکه دیگر دستگاه‌های دانشگاهی نیز با ما همکاری لازم را داشته باشند.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمين صالحي بر لزوم بسيج همه دانشگاه هاي استان فارس با محوريت شوراي هماهنگي استاني فعاليت هاي قرآن و عترت جهت برگزاري هر چه با شكوهتر و ايجاد موج فرهنگي مناسب در اين باره تاكيد كرد.

در این بخش نیز هر کدام از اعضا به بیان پیشنهادات خود پرداختند که مهم‌ترین آنها، انعکاس رسانه‌ای مطلوب جشنواره سی و چهارم، تأکید بر بحث نظارت و مراقبت و ... بود. در نهایت نیز مقرر شد تا کارگروهی سه نفره تشکیل شود و یک بسته پیشنهادی برای پیوند جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان با نمایشگاه بین‌المللی قرآن تهیه و در جلسات آینده ارائه شود.

 

تخصيص بخش مشخصي  از بودجه فرهنگي به فعاليت هاي قرآني و گسترش فرهنگ حفظ قرآن كريم

سومین دستور این جلسه در مورد پیگیری طرح ملی حفظ قرآن کریم بود. در این‌بخش ابتدا مجموعه اقدامات دستگاه‌های دانشگاهی در زمینه حفظ قرآن کریم به اختصار بیان شد. همچنین اعلام شد که برای استقبال بیشتر مخاطبان، حفظ یک جز قرآن کریم که تا کنون تنها در مرحله دانشگاهی برگزار می‌شد به مرحله ملی جشنواره قرآن و عترت دانشجویان نیز اضافه شود.


بحث بر سر اختصاص درصد معینی از بودجه فرهنگی دانشگاه‌ها به مباحث قرآنی و مشخصاً حفظ قرآن کریم از دیگر محورهای مطرح شده در این نوبت بود كه در نهايت مقرر شد سهم مشخصي از بودجه فرهنگي دانشگاه . همچنین بر برگزاری مراسمی برای تجلیل از دانشجویان حافظ کل قرآن کریم با محوریت یکی از دستگاه‌های دانشگاهی نیز تاکید شد.

دانشگاه پيام نور برگزاري دومين جشنواره ملي قرآن و عترت را بررسي و اعلام نظر مي كند .

دستور چهارم این جلسه که زمان کمی از کل زمان جلسه را به خود اختصاص داد بحث برگزاری جشنواره قرآن و عترت استادان بود. این جشنواره تا کنون در یک دوره برگزار شده و با توجه به مشکلات بودجه‌ای برگزاری دوره دوم آن که سال گذشته باید صورت می‌گرفت، به تأخیر افتاده و نهایتاً مقرر شد دو سالانه برگزار شود. در این بخش مقرر شد تا با دستگاه‌های دانشگاهی برای میزبانی این بخش رایزنی شود. دانشگاه پیام نور و دانشگاه علوم پزشکی دو دستگاهی معرفی شدند که در صورت تمایل می‌توانند میزبان این جشنواره شوند.

دستور آخر این جلسه که زمانی کمتر از دستور چهارم را به خود اختصاص داد به موضوع اهتمام به نهج البلاغه مربوط می‌شد. در این بخش مجموعه‌ای از پیشنهادات جهت گسترش فرهنگ انس با نهج‌البلاغه در بین جامعه دانشگاهی مطرح شد و بر احیای جشنواره نهج‌البلاغه نیز تأکید شد. پیشنهاد شد تا همزمان با اساتید این جشنواره در این بخش همچنین بحث مجزا شدن بخش نهج‌البلاغه از بخش معارفی جشنواره دانشجویی نیز مطرح شد.

 


١٠:٥١ - يکشنبه ٢٨ مهر ١٣٩٨    /    عدد : ٥٥٩٤٠٥    /    تعداد نمایش : ٤٣٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
 

سامانه