صفحه اصلي > اخبار  دبیرخانه شورای هماهنگی فعالیت های قرآن و عترت دانشگاه های کشور
چهارشنبه ٠١ ارديبهشت ١٤٠٠


ارتباط

اخبار > حضور ٢٥٠ هزار نفر از دانشگاهیان در جشنواره قرآنی نهاد رهبری/تشکل های دانشجویی از دروازه قرآن و عترت وارد مسائل سیاسی شوند
 


  چاپ        ارسال به دوست

حضور ٢٥٠ هزار نفر از دانشگاهیان در جشنواره قرآنی نهاد رهبری/تشکل های دانشجویی از دروازه قرآن و عترت وارد مسائل سیاسی شوند

اولین نشست دبیران قرآن و عترت دفاتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری با دبیران قرآن و عترت آموزش عالی کشور روز گذشته در هتل پاسداران مشهد برگزار شد.

در این نشست حجت‌الاسلام محمد مهدی صالحی، معاون فرهنگی سیاسی نمایندگی نهاد رهبری در کشور با اشاره به اینکه در احادیث زیادی انجام به دستورات قرآن امر شده است، گفت: ما قرآن می‌خوانیم بهره هم از آن می‌بریم، اما بهره‌ای لازم را که باید ببینیم نمی‌بریم.
 
صالحی ادامه داد: این مشکلی است که هم جامعه دانشگاهی و هم خودمان به آن مبتلا هستیم، چراکه از فرهنگ قرآنی فاصله گرفته‌ایم.

معاون فرهنگی سیاسی نمایندگی نهاد رهبری در کشور توجه به قرآن و عترت را ضرورت این فلسفه‌ای شکل حضور نهاد رهبری در دانشگاه‌ها دانست و عنوان کرد: در کنار اهتمام به مسائل سیاسی و فعالیت‌های انقلابی و توجه به تشکل‌های دانشگاهی که یک اصل برای ما بوده و ارزشمند است باید نقش خود مان را ایفا کنیم.

وی با اشاره به اینکه هر زمان دانشجویان از مسجد و هیات وارد فعالیت‌های سیاسی شدند، بهره‌وری حداکثری و آسیب به حداقل می‌رسد، اضافه کرد: زمانی که یک تشکل از دروازه قرآن و عترت وارد مسائل سیاسی می‌شود تبدیل به فعال انقلابی شده، اما وقتی از دروازه سیاست وارد سیاست می‌شود دچار افراط و تفریط شده، همچنان که در تاریخ انقلابی کشور داشتیم کسانی که مارکسیست شدند.

صالحی یکی از معضلات جامعه امروز با نخبگان را نداشتن تربیت قرآنی ذکر کرد و افزود: اگر کنش‌گر فرهنگی و سیاسی از زاویه عینک قرآن و عترت وارد شود می‌داند که کجا باید مدارا کند و کجا باید فریاد انقلابی سر دهد.

معاون فرهنگی سیاسی نمایندگی نهاد رهبری در کشور با بیان اینکه فعالان سیاسی با چه در فضای دانشگاهی چه غیردانشگاهی مبتلا به معضلات فوق شده‌اند که اگر بخواهیم وظایف انقلابی خودمان را انجام دهیم باید به قرآن و عترت اهتمام بیشتری داشته باشیم، یادآور شد: با همه مشکلات، معذورات و چالش‌های که داریم، باید نقش پررنگ‌تری در زمینه فعالیت‌های قرآنی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه فعالیت‌های قرآنی در دانشگاه‌ها به لایه ستادی و صفی تقسیم می‌شود، اظهار کرد: در لایه ستادی باید در بین دانشگاهیان قرآنی ایجاد انگیزه، حمایت و هم‌فکری تا پیام منتقل شود.

صالحی، مسؤولان قرآنی در نهاد رهبری دانشگاه‌ها را حلقه وصل بین دانشگاهیان و کسانی که در سطح کلان کشور وظیفه تصمیم‌گیری دارند دانست و عنوان کرد: در لایه صف هم مسؤولان قرآنی نهاد هستند که پرچم‌دار فعالیت‌های قرآنی در دانشگاه‌ها هستند و ما وظیفه حمایت از آن‌ها را داریم.

معاون فرهنگی سیاسی نمایندگی نهاد رهبری در کشور به شرکت ۲۵۰ هزار نفر از دانشگاهیان را در جشنواره قرآنی این نهاد اشاره کرد و افزود: این موضوع نشان می‌دهد در میان مسائلی مختلف و در تنوعی که در دانشگاه‌ها وجود دارد قرآن و عترت مورد توجه این قشر قرار دارد.

وی با اشاره به تشکیل نشدن شورای هماهنگی فعالیت‌های نهاد در دانشگاه‌ها در یکسال گذشته، بیان کرد: جلسات این شورای دوره شروع به فعالیت کرده و توجه به قرآن و عترت در این جلسات مورد توجه قرار گرفته است.

صالحی با بیان اینکه کمتر کسی در کشور وجود دارد که با فعالیت‌های قرآنی مخالف باشد، ادامه داد: در بحث‌های قرآنی برای ترویج فرهنگ آن باید پیگیر باشیم، اگر بتوانیم از ظرفیت‌های بیرون دانشگاه هم استفاده کنیم، چراکه این ظرفیت‌ها سبب می‌شود آن‌ها هم درگیر قرآن و مسائل قرآنی شود.

معاون فرهنگی سیاسی نمایندگی نهاد رهبری در کشور خارج شدن مدیریت کانون‌ها و مراکز قرآنی از نهاد را یکی از علل کمرنگ شدن قرآن در دانشگاه‌ها دانست و گفت: کم بودن جلسات قرآنی در استان‌ها ترویج فرهنگ قرآن در دانشگاه‌ها شده که باید مسؤولان و قرآنی استان توجه ویژه‌ای به این فعالیت‌ها داشته باشند

وی عنوان کرد: مسؤولان نهاد باید شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآنی را در استان خود فعال کنند، چراکه این شورا سبب می‌شود از ظرفیت‌های استان بیشتر استفاده کنند، با شبکه‌سازی می‌توانند از ظرفیت دیگر مسؤولان استانی در فعالیت‌های قرآنی دانشگاه بهره ببرند.

صالحی با بیان اینکه دفاتر و ستاد‌های نهاد رهبری استفاده از ظرفیت‌های برونگرا بسیار ضعیف عمل کردند، گفت: سرمایه‌های معنوی و مادی قرآن ما بسیار زیاد است، متاسفانه با برنامه‌ریزی نادرست جای درستی به کار نمی‌روند.

معاون فرهنگی سیاسی نمایندگی نهاد رهبری در کشور در پایان گفت: اصالت نهاد تامین و تبعین قرآن است که باید در عرصه قرآن انقلابی و جهادی فعالیت کنیم.


٠٩:٤٤ - شنبه ٢٩ دی ١٣٩٧    /    عدد : ٥٤٨٦٥٣    /    تعداد نمایش : ٦٢٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
 

سامانه